Jdi na obsah Jdi na menu
 


SDH v roce 2012

Sbor dobrovolných hasičů Svinný v roce 2012

 

Turnaj ve stolním tenise, 14.1.2012

 

Turnaj ve stolním tenise jednotlivců letos dospěl k 7. ročníku. Sešlo se pouze 9 místních hráčů, což bylo nejméně v historii turnaje, ale rozhodně neměl nižší kvalitu. Hrálo se opět ve velké místnosti v hospodě. Od Ždímalů byl zapůjčen jeden hrací stůl. Hrálo se systémem každý s každým plynule bez přerušení, takže dohráno bylo ještě před polednem. Proti loňsku se na prvních třech místech nic nezměnilo, a tak podle očekávání zvítězil Tonda Brykner, druhý skončil Kamil Ždímal, a na třetím místě se umístil David Mrázek. Všichni zúčastnění si odnesli věcné ceny a ti nejlepší navíc poháry a něco na zahřátí. Jelikož byl ještě odpoledne čas, tak si hráči ještě doplňkově zahráli turnaj ve čtyřhře.

 

VÝSLEDKY - jednotlivci

 

1. Tonda Brykner

2. Kamil Ždímal

3. David Mrázek

4. Martin Stejskal

5. Ivo Koláček

6. Jakub Kadlec

7. Jarda Čermák

8. Martin Kotil

9. Milan Žaloudek

 

VÝSLEDKY - čtyřhry

 

1. Tonda Brykner, Ivo Koláček

2. Kamil Ždímal, Martin Kotil

3. Martin Stejskal, Jakub Kadlec

4. David Mrázek, Jarda Čermák

 

 

Výroční členská schůze

 

Týž den se od 16:30 hodin konala v místním hostinci výroční schůze SDH Svinný, kde byla mimo jiné zhodnocena činnost sboru v loňském roce, plán akcí na rok 2012 a přednesena zpráva o rozpočtu sboru a o podaných dotacích. Taktéž bylo ve spolupráci s osadním výborem dohodnuto další pokračování provozu hostince pod záštitou sboru.

Poté následovala diskuse a promítání fotek a videí ze soutěží a ostatních našich akcí a dále volná zábava.

 

Futsal

 

Někteří z mladých členů našeho sboru reprezentovali přes zimu naši obec v okresní soutěži ve futsalu, kterou hráli již třetím rokem. Letos se jim dařilo zatím nejlépe, když obsadili celkově druhé místo z devíti týmů.

 

Sběr železného šrotu ve Svinném

 

V sobotu 7. 4. jsme zorganizovali sběr starého železa. Po vsi se podařilo sesbírat jeden vlek šrotu, který byl následně odvezen na „šroťák“ do fabriky. Výtěžek (asi 5 tisíc Kč) byl opět pěkným počinkem do další soutěžní sezóny.

 

Pohádková akce „Vláčkem ke hvězdám“

 

S nabídkou na spolupráci na této akci jsme byli osloveni pořadateli z Junioru Chotěboř. Samotná akce se konala 8. 5. odpoledne. Vlak z chotěbořského nádraží vyvezl účastníky na Mléčnou dráhu (u Skořetína), kde pomáhali (cestou přes les do Svinného) mezi souhvězdími hledat Měsíci poztrácené hvězdy. V cíli (u hostince ve Svinném) je přivítalo Slunce a za odměnu dostaly děti hvězdičky a zmrzlinový kornout od Pegase. Hasiči ze Svinného měli za úkol postarat se o zázemí pro účastníky této akce a o občerstvení. Ti u nás nalezli jak špekáčky k opékání a připravené ohniště, tak i velký výběr sladkostí, točenou limonádu a pro ty větší samozřejmě pivo a uzené klobásy. Kromě občerstvení bylo pro děti připraveno i pár atrakcí. Tou největší a nejvyužívanější byl velký skákací hrad. Velmi oblíbené bylo též malování na obličej nebo kreslení křídou na připravenou tabuli.

Za celé odpoledne se u nás vystřídalo přes 800 lidí, kteří pak byli postupně odváženi autobusem zpět na chotěbořské nádraží k jejich autům. Akce se i díky velmi příznivému počasí vydařila a dík patří všem členům, kteří přišli pomoct.

 

Čistění koupaliště ve Svinném

 

O jednom víkendu v půli května se mladší členové našeho sboru sešli, aby jako každoročně vyčistili koupaliště a připravili ho na letní koupací sezónu. Vše se obešlo bez komplikací, a tak bylo již před polednem hotovo.

 

Okrsková hasičská soutěž v Chotěboři, 26. 5.

 

Soutěže, která se konala na „Obecňáku“ v Chotěboři se zúčastnilo 17 družstev mladších mužů a 10 družstev žen. Ještě před požárními útoky byly na programu běhy na 100 metrů, které byly po několika letech obměn (z důvodu mokrého terénu) kompletní, tj. včetně překonávání kladiny a bariéry. První šly na řadu ženy, které měly tuto disciplínu nepovinnou. Letos zde ale naše hasičky žádnou díru do světa neudělaly a na popředí ve výsledkové listině nemohly ani zdaleka pomýšlet.

Pak přišly na řadu běhy na 100 metrů mladších mužů. Naši kluci měli nejlepší časy 26,5 s. a 27,8 s. Na nejlepší to ale nestačilo, a tak po první disciplíně figurovali na 14. místě.

Pak už přišly na řadu požární útoky žen. Časomíra se našim hasičkám zastavila na čase 29,26 s, což byl dobrý čas, ale nakonec z toho bylo to nepopulární čtvrté místo s odstupem necelé vteřiny na třetí i druhé místo.

Nakonec se dostalo i na nejobsazenější kategorii mladších mužů. Naši šli na řadu jako jedni z posledních. Útok se nám ale vůbec nepovedl. Davidovi Mrázkovi se nepovedlo zapojit na platě „béčko“ do rozdělovače, s kterým mu následně proudaři utekli. Než se pak povedlo hadici s rozdělovačem spojit tak už nebyla šance na dobrý výsledek. Čas byl neúprosný a zastavil se až na hodnotě 65,8 s, což byl nejhorší čas, který byl ten den dosažen. Po součtu umístění z běhů na 100 metrů a požárního útoku obsadili mladší muži celkové 14. místo. Poslední tři místa obsadila družstva s neplatnými pokusy.

Tak za rok už se snad na okrskové soutěži budeme prezentovat s novou mašinou a to umístění bude o hodně lepší než letos!   

 

Noční hasičská soutěž v Libici nad Doubravou

 

Do Libice jsme letos vyrazili na 2. ročník noční hasičské soutěže „O velkou cenu Železných hor“. Zúčastnilo se jí 25 družstev mužů a 10 družstev žen. Za náš sbor startovalo v každé kategorii jedno družstvo. Obě družstva dosáhla časy těsně pod 33 vteřin, což v takové konkurenci nevěštilo nějaký převratný výsledek. Nakonec skončily hasičky sedmé a mladí a neklidní hasiči na 16. místě.

 

Hasičská soutěž – Sobíňov, 23.6.

 

V sobotu 23. 6. se družstvo hasiček zúčastnilo soutěže v požárním útoku v Sobiňově. Zúčastnily se pouze 3 ženská družstva. Soutěžilo se na dvě kola a počítal se lepší čas. To bylo štěstí pro holky, neboť po prvním kole byly beznadějně poslední. V druhém kole se polepšily až tak, že s časem 29,76 se mohly radovat z prvního místa! Bylo to podruhé, kdy se jim podařilo vyhrát nějakou soutěž a poprvé to byl klasický požární útok. Jen tak dál a hodně úspěchů do dalších závodů! 

 

Netradiční hasičská soutěž –  Svinný, 21.7.

 

Hlavně díky iniciativě několika našich hasiček jsme nakonec uspořádali dlouho plánovanou netradiční soutěž u nás ve Svinném na návsi. Soutěž se konala na prostranství kolem požární nádrže a také přímo v ní. Zúčastnila se jí 3 družstva žen a 6 družstev mužů.

Začínalo se oblečením záchranných vest, aby se nikdo neutopil. Poté muselo družstvo donést do vody loď a všech 7 členů naskočit a dojet přes celou požární nádrž „zachránit“ panenku pověšenou na karabině, otočit se kolem bóje a jet nazpátek. Kdo z lodi vypadl, měl smůlu a musel doplavat zpátky sám. Po přijetí zpět se loď vytáhla na břeh, panenka usadila na lavičku, a šlo se na netradiční požární útok. Ten spočíval v tom, že voda se musela nasávat přímo z požární nádrže, takže byly k vidění zajímavé skoky do vody se savicemi a pokusy košařů o co možná největší „naražení“ vody do savic. Proudaři museli své náčiní vézt na malém dětském kolečku, projet slalom, přeskočit i s kolečkem malou bariéru, zabočit za roh, pak shodit z kolečka, zapojit hadice do rozdělovače, podlézt kladinu a běžet shodit plechovky.

Naše hasičky šly na řadu jako první. Byl to zároveň ukázkový pokus pro všechny ostatní, aby věděli co kde dělat a kam běžet. První pokusy byly všeobecně ne úplně povedené, hlavně z důvodu nesjednocení členů družstev při pádlování, takže často byla k vidění plavba lodi napříč bazénem od zábradlí k zábradlí, ale jen ne tam kam bylo potřeba. Našim holkám plavba dělala nejmenší problém, takže s časem 2:44,12 min. obsadili mezi ženami první místo. Stejně výsledkově úspěšně je napodobili i místní mladí hasiči, kteří s celkově jasně nejlepším dosaženým časem 2:18,90 min. vyhráli mužskou kategorii.

Protože soutěž měla celkem spád a navíc se většině týmů nepovedl první pokus, tak se zástupci všech týmů dohodli na tom, že soutěž bude dvoukolová a bude se počítat lepší čas. Ve druhém kole se díky zlepšené koordinaci plavby zlepšila většina týmů. Výjimkou byly oba naše týmy, ale hlavně jedno sobíňovské družstvo, kterému se povedlo převrátit celou loď i s posádkou. V konečném pořadí to tedy znamenalo, že oba naše týmy byly předstiženy a skončily celkově na druhých místech. Nic to ale nezměnilo na báječné atmosféře, která panovala celou soutěž. Kategorii žen nakonec vyhrály hasičky ze Sobíňova s časem necelých dvou a půl minut, a z mužů byli nejlepší hasiči z Jitkova, kteří jako jediní zdolali celou trať pod dvě minuty.

Zpestřením dne byl nečekaný nájezd místních „babiček“, které se ihned hrnuly vyzkoušet si na vlastní kůži, jak celá soutěž probíhala. A nutno dodat, že i přes své hendikepy si s celou tratí poradily bravurně a ještě u toho diváci zažili spoustu srandy.

I přes mírné potíže s přípravami a organizací se nám pořádání soutěže vydařilo. Děkujeme těm, kdo přijeli za účast a za přispění k zábavnému odpoledni, které si snad všichni pěkně užili. Určitě se v příštím roce pokusíme zorganizovat zase nějakou podobnou „opičárnu“. 

 

Pouťový fotbalový zápas – Svinný, Horňák proti Dolňáku, 19.8.

 

Letos se počtvrté o pouťové neděli střetly týmy „Horňáku“ a „Dolňáku“, aby poměřily své síly v honění se za merunou. Z každé části vsi se sešlo asi 10 lidí a v obou týmech nechyběly ani holky. Hrálo se na 2 x 30 minut. Dolňák nakonec zvítězil 10:6 a zatím vyhrál všechny ročníky. Byl to ale vyrovnaný zápas a každý si to užil. Většina hráčů ještě neměla dost, a tak si ještě kluci proti holkám zahráli naboso fotbal s velkým gumovým míčem. Užili si u toho spousty srandy. Na místě byla k dispozici i opékaná kýta a sud chlazeného piva. Tak zase za rok a třeba i s větší účastí hlavně starších!

 

Hasičská soutěž v Rozsochatci, 8.9.

 

Hasičky si na závěr soutěžní sezóny zajely zasoutěžit do Rozsochatce, kde se tradičně v první polovině září konala soutěž v požárním útoku. Sešlo se zde celkem 11 ženských družstev a konkurence byla tedy silná. Naše holky šly na řadu jako první a povedl se jim vcelku solidní útok v čase 29,95 s. Jenže v současnosti je v takové konkurenci na přední umístění zapotřebí čas nejhůře do 25 s. Na to bohužel zatím nemáme vybavení, takže holky se musely spokojit s 10 místem.

 

Drakiáda

 

            Skoro to vypadalo, že letos drakiáda nebude, ale nakonec se podařilo domluvit termín, kdy se vyrazí létat. Počasí opět nebylo moc přívětivé. Byla zima a foukal silný vítr, ale přesto se pár odvážlivců dostavilo a vypustilo své „svěřence“ k nebesům. Za účast dostal každý diplom a drobnou cenu.

 

Fotky z většiny výše uvedených akcí najdete v oblíbených odkazech v sekci FOTKY Z AKCÍ 3.