Jdi na obsah Jdi na menu
 


SDH v roce 2014

Turnaj ve stolním tenise

 

Devátého ročníku pingpongového turnaje, který se 18. ledna konal ve velké místnosti v hostinci, se zúčastnilo 8 místních hráčů. Vítězem se stal Tonda Brykner, druhý skončil Kamil Ždímal a na třetím Martin Kotil. Poté si ještě všichni zahráli turnaj ve čtyřhře. Všichni zúčastnění si odnesli věcné ceny a ti nejlepší také poháry.

 

Akce „Čistá Vysočina“ - sběr odpadků u silnic kolem Svinného

 

Sbor dobrovolných hasičů Svinný se letos opět zúčastnil akce „Čistá Vysočina“. Členové SDH Svinný se zapojili tím, že zbavili odpadků prostory kolem silnice ze Svinného do Chotěboře, dále silnice z Chotěboře směrem na Klouzovy až k odbočce na mysliveckou chatu „Bumbálku“ a podél spojovací silnice mezi Svinným a Čapkovými domky.

Úklid byl díky příznivému počasí zrealizován v sobotu dne 29. března v dopoledních hodinách. Celkem se podařilo sesbírat 18 plných pytlů odpadků. Vydatně při tom pomáhaly i děti členů sboru. Odměnou nejen pro ně byla přestávka u myslivecké chaty, kde si na ohni opekli dobroty, které si každý donesl z domu.

Bohužel takových akcí bude do budoucna stále potřeba, protože někteří lidé jsou nepolepšitelní, a přímo na vyčištěných úsecích se během necelého týdne po sběru objevily plastové lahve a obaly od sušenek. 

 

Sběr železného šrotu ve Svinném

 

V sobotu 5. dubna hasiči zorganizovali sběr starého železa. Po vsi se jim podařilo sesbírat jeden vlek šrotu, který byl následně odvezen na „šroťák“ do fabriky. Výdělek z této akce byl použit na doplnění hasičského vybavení.

 

Okrsková soutěž v Rozsochatci

 

17. května se hasičská družstva žen a mužů mladších vydala do Rozsochatce na okrskovou soutěž. Zúčastnilo se jí 17 družstev mladších mužů, 3 družstva starších mužů a 9 družstev žen. V úvodu soutěže se za přívětivého počasí uskutečnily běhy na 100 metrů s překážkami v podobě bariéry a kladiny. Naše hasičky tuto disciplínu vynechaly, neboť pro ženy byla nepovinná. Mladším mužům se započítávaly dva nejlepší časy ze čtyř možných pokusů. Bohužel našim se povedl pouze jeden platný pokus, takže po této disciplíně byli poslední. V následných požárních útocích si sice naši hasiči vedli daleko lépe, když s časem 29,97 s. dosáhli pátého nejlepšího času, nicméně v součtu umístění z obou disciplín to stačilo na umístění na chvostu výsledkové listiny. O nic lépe si nevedly ani naše hasičky, které po problémech s nabíráním a nasáním vody, byly diskvalifikovány a umístily se stejně jako muži. Nebyla to tedy pro svinnecké nijak vydařená soutěž, kterou navíc od její poloviny skrápěl vytrvalý déšť.

 

Čistění požární nádrže

 

Koncem května hasiči na dětském hřišti pomáhali s opravou herních prvků, jejich nátěrem a také vyčistili požární nádrž na návsi. V průběhu letních měsíců se starali o likvidaci sinic ve vodě.

 

Noční soutěž v Libici

 

První červnový pátek se hasiči ze Svinného zúčastnili 4. ročníku noční hasičské soutěže „O velkou cenu Železných hor“ v Libici nad Doubravou. Sjelo se tam celkem 19 družstev mužů a 11 družstev žen. Za náš sbor startovalo v každé kategorii jedno družstvo. Ženské družstvo si vedlo velmi dobře a s časem požárního útoku 27,94 s. se umístilo na pěkném třetím místě, za které obdrželo krásný pohár a další drobné ceny. Ještě lepšího času (27,66 s.) dosáhlo družstvo mužů, což v jejich kategorii stačilo na 6. místo, což byl pro muže po delším čase velmi úspěšný výsledek.

 

Hasičská soutěž v Sobiňově

 

Druhý den se naše hasičky zúčastnily hasičské soutěže v požárním útoku v Sobiňově. Trochu netradičně musely holky čekat, než si své pokusy odběhnou muži. V konkurenci tří družstev bohužel obsadily po dvou nepovedených pokusech třetí místo. Problém nastal v prvním kole při šroubování sacího koše v nádrži s vodou a ve druhém kole při spojování savic. Nicméně spousta cen, pěkné prostředí a krásné počasí alespoň trochu vylepšilo dojem z nepovedeného přestavení.

 

Hasičská soutěž v Chotěboři

 

O tom, že hasičský sport přináší nejen radost, ale i zklamání a bolest se místní hasiči a hasičky přesvědčili hned následující víkend při hasičské soutěži v Chotěboři. Startovalo zde 11 družstev mužů a 5 družstev žen. Soutěž probíhala dvoukolově s tím, že u mužů se sčítala umístění z obou kol a u žen se počítal lepší čas. Obě naše družstva dosáhla svého lepšího času v prvním kole (muži 28,90 s., ženy 29,12 s.). Ve druhém kole se obě družstva dostala do problémů, což se výrazně projevilo na dosažených časech. Kristýna Tučková dokonce utrpěla zranění ruky, které si vyžádalo chirurgický zákrok. Výsledkově naše družstva dopadla tak, že muži byli předposlední a ženy poslední.

 

Netradiční hasičská soutěž ve Svinném

 

V sobotu dne 19. 7. 2013 hasiči uspořádali 3. ročník netradiční soutěže u nás ve Svinném na návsi. Soutěž se konala na prostranství u požární nádrže a také přímo v ní. Zúčastnila se jí 3 družstva žen a 4 družstva mužů. Soutěž byla dvoukolová a počítal se lepší z časů.

Startovalo se z gauče a křesel. Následovalo oblečení záchranných vest, pak muselo družstvo donést do vody loď a všech 7 členů do ní naskočit a dojet slalomovou dráhou přes celou požární nádrž zachránit poloutopenou osobu, kterou bylo potřeba dopravit na ošetření. Ta měla u sebe klíč, který byl následně potřeba ke zdárnému provedení útoku. Po přijetí zpět bylo nutné loď vytáhnout na břeh, vysvléct vesty a odnést osobu na nosítkách na ošetření. Nalezeným klíčem bylo nutné otevřít skříň, ve které bylo uloženo hasičské vybavení potřebné pro další průběh útoku (hadice, proudnice, savice a sací koš). Pak pokračoval netradiční požární útok. Ten spočíval v tom, že voda se musela nasávat přímo z požární nádrže. Proudaři a béčkaři museli přeběhnout položenou bariéru, poté přejít po lávce, která byla umístěná jedním koncem na kádi plné vody a druhým koncem na kladině. Po jejím překonání na proudaře ještě čekalo proskákání pneumatikami a poté se již dostali na dostřik k sestřelení plechovek, čímž celý útok končil.

Naše hasičky šly na řadu jako první. S časem 3:54,43 min. to po prvním kole mezi ženami stačilo na druhé místo. Stejně výsledkově úspěšně je napodobili i místní mladí hasiči s dosaženým časem 3:04,12 min. Místní starší hasiči v prvním kole dosáhli času 3:32,17 min, což po prvním kole stačilo jen na 4. místo.

Ve druhém kole se díky zlepšené koordinaci plavby zlepšila většina týmů. Hasičky si výrazně polepšily na čas 3:21,09 min. Naši mladší muži si vylepšili svůj čas na 2:58,93 a starší muži na 3:01,28 V konečném pořadí to tedy znamenalo, že naše hasičky zůstaly na druhém místě. Mladší muži skončili v mužské kategorii také druzí a starší muži díky výraznému zlepšení ve druhém kole dosáhli na místo třetí. V obou kategoriích nakonec vyhrála družstva ze Sobíňova.

 

Pouťový fotbálek

 

O pouťovém víkendu se při fotbalovém klání opět střetly místní týmy z horního a dolního konce vsi. Hrálo se na 2 x 30 minut. „Dolňák“ zvítězil 9:7.  Hasiči při této akci zajistili občerstvení pro hráče i diváky.

 

Rozloučení s prázdninami

 

Poslední srpnový víkend hasiči uspořádali na zahradě u hostince dětský den pojatý jako „rozloučení s prázdninami“. Děti soutěžily v různých disciplínách a dovednostech. Letošní největší atrakcí byl aquazorbing. Základem této atrakce byla velká nafukovací koule z průhledného speciálního PVC. Dovnitř se vlezlo otvorem a následně byla koule nafouknuta vzduchem a uzavřena. Pak byla osoba v kouli vržena na vodní plochu. Koule se kutálela po hladině a osoba uvnitř ji do jisté míry ovládala svým pohybem. Díky velké oblíbenosti této atrakce je zřejmé, že míra ovládání koule osobou uvnitř byla velmi malá, což přihlížející samozřejmě velmi bavilo. Další oblíbenou atrakcí byly různé počítačové hry založené na aktivním pohybu hráčů. Všichni zúčastnění se řádně vydováděli a ještě byli odměněni spoustou cen.

 

Drakiáda a vyřezávání dýní

 

Drakiáda byla letos věnována i vyřezávání halloweenských dýní. K vidění byly zajímavé výtvory.

 

Setkání u vánočního stromečku

 

O víkendu před Vánoci hasičárna ožila hudbou a zpěvem vánočních koled. Na čtyři desítky nejen místních obyvatel se sešlo u ozdobeného stromečku na návsi, aby ochutnalo svařené víno a několik dalších dobrot, které k této příležitosti připravily místní hasičky. Akce byla úspěšná a napřesrok se bude určitě opakovat.